În Vrancea, Evaluarea Națională 2026 a înregistrat 2.593 elevi înscrişi, iar prezenţa la proba scrisă a fost indicată ca fiind ridicată, conform bilanţului prezentat de Inspectoratul Şcolar Judeţean. În contextul disputelor privind desemnarea profesorilor evaluatori, după ce Colegiul Naţional Unirea din Focşani a reclamat excluderea unor dascăli de la corectarea lucrărilor, inspectorul şcolar general Livia-Silvia Marcu a venit cu explicaţii şi a detaliat modul în care au fost aleşi evaluatorii pentru Evaluarea Naţională 2026.
Potrivit acestei variante, metodologia de desemnare a evaluatorilor respectă cadrul legal şi principiile transparenţei, iar deciziile au fost comunicate în mod oficial instituţiilor implicate. Marcu a subliniat că procesul a vizat asigurarea imparţialităţii, cu comisiile de corectare organizate pentru a asigura reprezentare din mai multe unităţi şi pentru a minimiza riscurile de influenţe sau conflicte de interese, după ce au apărut solicitări din partea Unirii.
Autorităţile susţin că obiectivul este menţinerea încrederii în sistemul de evaluare, iar desemnarea evaluatorilor s-a făcut prin proceduri standard, cu participarea cadrelor didactice din diverse unităţi, pentru a evita concentrarea puterii decizionale. Comunitatea locală rămâne interesată de concluziile acestor verificări, însă mesajul transmis este de transparenţă în comunicare, iar părinţii şi elevii sunt încurajaţi să monitorizeze în continuare clarificările privind criteriile de selecţie şi lista evaluatorilor.
Vrancea promite actualizări pe măsură ce verificările se finalizează, iar evenimentul din acest an evidenţiază un nivel ridicat de implicare în procesul de evaluare la nivel judeţean.


